info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Samsun’da Yapılacak Kültürel Etkinlikler

Samsun şehri ihtişamlı bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu görkemli geçmişe ışık tutan müzeleri ve tarihi mekanlarıyla adeta geçmişe yolculuk yapmanıza imkân tanıyan bir şehirdir. Bununla birlikte kültür ve sanata önem veren Samsun’da birçok kültürel etkinliklere katılabilir ve tatilinizi bir kültür gezisine dönüştürebilirsiniz. Biz de bu yazımızda Samsun’da yapılacak kültürel etkinlikler hakkında detaylı bilgileri sizlere sunuyoruz. İşte Samsun’da yapılacak kültürel etkinlikler:

 • Samsun Müzelerini Ziyaret Etmek
 • Samsun’un Tarihi Mekanlarını Keşfetmek
 • Samsun’da Opera ve Bale Gösterilerine Gitmek
 • Samsun Müzelerini Ziyaret Etmek

Bir şehri ve o şehrin tarihini tanımanın en keyifli yollarından biri de müzeleri gezmektir. Müzeler, tarihe ışık tutan yönüyle hem genel kültürümüzü geliştirir hem de şehre olan bakışımıza farklı bir boyut kazandırır. Samsun’da zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Milattan önceki yüzyıllara kadar dayanan Samsun’un tarihini müzeleri yeninden canlanıyor. Siz de Samsun’un tarihini yakından tanımak ve geçmişe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız Samsun müzelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Samsun’da bulunan müzeler şunlardır:

 • Samsun Gazi Müzesi
 • Samsun Kent Müzesi
 • Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Havza Atatürk Evi
 • Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi
 • Samsun Gazi Müzesi

Gazi Müzesi, Samsun şehir merkezinde yer alır ve Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinin başlangıcını simgeleyen Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı yer olan Mıntıka Palas’ın restore edilerek müze haline getirilmesiyle halkın ziyaretine açılmıştır. Mıntıka Palas binası Mustafa Kemal Atatürk’ün telgrafla Samsun’a geleceği haberi alındıktan sonra hazırlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Mıntıka Palas’ta silah arkadaşları ile birlikte çalışmalarını sürdürmüş ve bir müddet burada kalmıştır. Samsun Gazi Müzesi, Atatürk’ün Samsun’a gelişi, Kurtuluş Savaşı’nın başlaması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile ilgili tarihi olayları belgeler, fotoğraflar ve diğer tarihi eserlerle ziyaretçilerine sunmaktadır.

 • Samsun Kent Müzesi

Şehir merkezinde bulunan müzelerden biri de Samsun Kent Müzesidir. Samsun Kent Müzesi “Her Kente Kent Müzesi” projesi kapmasında yapılan müzelerden biridir. Samsun Kent Müzesi eski Demiryolu Lokali olarak kullanılan TCDD binasının restore edilerek müze haline getirildiği yerdir. Samsun Kent Müzesinde Samsun’un geleneksel özelliklerini anlatan temsili balmumu heykelleri bulunur. Bununla birlikte Samsun Kent Müzesinde, Samsun’un coğrafyası, kültürü, sosyal yaşamı, ekonomisi, turizmi, sanat tarihi, mimarisi, yemek kültürü gibi konularda bilgi sahibi olmanız mümkündür. Samsun’u yakından tanımak ve keşfetmek için Samsun Kent Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Samsun’un önemli müzelerinden biridir. Antik dönemden günümüze kadar Samsun ve çevresinde bulunan kalıntıların sergilendiği bu müzede eski çağlara yolculuk yapabilirsiniz. Samsun Arkeoloji ve Etnografya müzesinde Hitit, Urartu, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunur. Bununla birlikte Türkmen kültürüne ait bazı objeler de bu müzede sergilenmektedir.

 • Havza Atatürk Evi

Samsun’daki müze gezimizin bir sonraki durağı Havza Atatürk Evi’dir. Havza Atatürk Evi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ilk ziyareti sırasında kaldığı otelin müzeye çevrilmiş halidir. 1994 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Havza Atatürk Evi’nde Atatürk’ün çalışma odası, havza odası ve salonlar bulunmaktadır. Müzeye ilk girdiğinizde sizi Atatürk’ün el yazısıyla yazılmış belgeler ve Havza’nın tarihine ait fotoğraf sergisi karşılamaktadır. Atatürk’ün çalışma odası olarak kullandığı yerde ise o döneme ait telgraf maniplesi bulunur. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti için yaptırılmış olan ilk Cumhurbaşkanlığı forsu da çalışma odasında sergilenen eserler arasında yerini almıştır.

 • Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Samsun ziyaretiniz sırasında mutlaka gitmeni gereken yerlerden biri de Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesidir. Şehrin merkezinde bulunan bu müze Samsun halkı için önemli bir yere sahiptir. Bandırma Vapuru Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesinin ilk adımı atmak için Samsun’a geldiği vasıtadır. Bu bağlamda Türkiye tarihi için de simgesel bir önem taşıyan Bandırma Vapuru, aslına uygun bir şekilde yeniden tasarlanarak müze haline getirilmiş ve hizmete açılmıştır. Bandırma Vapuru içerisinde, Atatürk ve silah arkadaşlarını temsil eden balmumu heykelleri ve Kurtuluş Savaşı’na dair fotoğraflar, belgeler ve objeler sergilenmektedir.

Bandırma Vapurunun bulunduğu kıyıda Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi yer alır. Burada, Samsun’da hayatını kaybeden 1200 şehit için yapılan Şehitler Yazısı, Millî Mücadele’yi anlatan on adet bronz rölfey, 7 figürlü Milli Kurtuluş Anıtı, İstiklal Mücadele’sinde kullanılan top, tüfek, torpido, denizaltı mayınları, uçak savar gibi savaş malzemeleri sergilenir ve sizi adeta Kurtuluş Mücadelesi dönemlerine geri götürür. Samsun’un Mücadeledeki yerini görmek ve Samsun’un tarihine daha yakından tanık olmak için Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Samsun’un Tarihi Mekanlarını Keşfetmek

Samsun el değmemiş doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla görülmeye değer bir şehirdir. Siz de tatilinizi kültürel bir gezi ile geçirmek istiyorsanız Samsun sizin için doğru adres olacaktır. Samsun’da gezip görebileceğiniz birçok tarihi yapı vardır. Samsun’daki tarihi yerlerin bazıları şunlardır:

 • Asarkale Kral Kaya Mezarları
 • Amisos Tepesi
 • Onur Anıtı
 • Tütün İskelesi
 • Aserkale Kral Kaya Mezarları

Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan Aserkale Kral Kaya Mezarları, Helenistik çağda inşa edilmiş mezarlardır. Sonralarında bu mezarlar, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yeniden restore edilerek tarihi dokusunu korumuştur. Asarkale Kral Kaya Mezarlarının en dikkat çeken özelliği iki bin üç yüz yıllık Paflagonya ait kayaların oyulması ile yapılmış olmasıdır. Bu mezarlardan bir tanesi Asarkale’nin kuzeyinde bulunan dik yamaçların üzerindedir ve bu mezarlara ulaşmak oldukça zahmetlidir. Bu bölgedeki Pontos-Paphlagonia kaya mezarlıklarından biri olan bu mezar, üçgen alınlığı ve beş sütunlu bir cephesi ile dikkat çekiyor. Kızılırmak’ın doğu kıyısında bulunan başka bir mezar ise dik kayalık üzerine inşa edilmiş ve üçgen alnı ve dört sütunu bulunuyor. Asakale’nin güneyindeki kayalıkların üzerinde ise bir diğer mezar bulunuyor. Toplamda, bu bölgede üç adet kral mezarı yer almaktadır.

 • Amisos Tepesi

Samsun’un şehir merkezine yakın olan amisos tepesine teleferikle çıkmanız mümkündür. Amisos tepesinde yapılan kazılar sonucunda Pontus Krallığının üst düzey yönetici kişilerinin ve ailelerine ait mezarlar bulunmuştur. Amisos Mezarları olarak isimlendirilen bu mezarlarda Helenistik döneme dair izler bulunduğu ortaya çıkmıştır. Toplam beş adet Amisos Mezarı vardır. Bu mezarların üç tanesi dolu iki tanesi ise boştur. Dolu olan mezarlarda ise iki kadın ve bir erkek iskeleti bulunmuştur. O dönemde insanlar kendilerine ait değerli eşyalarla birlikte gömülmektedirler. Bu yüzden mezarların içinde birçok değerli eşya bulunmuş ve bunlara da Amisos Hazineleri adı verilmiştir. Bulanan bu hazineyi Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde bulabilirsiniz.

 • Onur Anıtı

Onur Anıtı, Samsun Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Parkı içerisinde yer alan ve Samsun’un simgesi haline gelen Atatürk heykelidir. Onur Anıtı, 1927 yılında o dönemin valisi olan Kazım Paşa tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e ithafen yapılmıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın şaha kalkmış atının üzerindeki bu Tunç heykel, Atatürk heykelleri arasında en görkemli olanlardan biridir. Heykelde Mareşal üniformasıyla savaş komuta eder gibi duran Mustafa Kemal, sol tarafa dönük vücuduyla sağ tarafa bakan yüzüyle dikkat çeker. Atın şaha kalkmış hareketi, ileriye doğru hızla ilerlemeyi ve kahramanlığı sembolize ederken, Atatürk’ün dizginleri tutması, halka sabırlı olma ve sağduyulu düşünme çağrısında bulunur. Heykeli yapan heykeltıraş Krippel Onur Anıtı’nın açılış töreninde şu sözleri söylemiştir: “Gururlu bir şekilde batıya ve çok uzaklara dikilen bakışları azim dolu gözleriyle, şahlanan atın üzerinde Gazi Mustafa Kemal dimdik bir şekilde oturuyor. Bu oturuşta korkusuzluk, kolun kılıca uzanışında ise Türklüğün gücü vardır.”

 • Tütün İskelesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün on dokuz Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ilk adımını attığı iskele Tütün iskelesidir. Eski adı Reji iskelesi olan Tütün İskelesinin Samsun halkı için sembolik olarak anlamı ve önemi oldukça fazladır. Günümüzde tütün iskelesi restore edilmiş ve iskele üzerinde Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Samsun’a ilk adımını temsil eden balmumu heykelleri sergilenmeye başlamıştır. İskeleye doğru gelen yolun adını Kurtuluş Yolu olarak koyulmuştur. Bu da Samsun’un Kurtuluş Mücadelesindeki yerinin Samsun halkı ve belediyeler tarafından sahiplenildiği anlamına gelmektedir. Tütün iskelesi Samsun’da görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

 • Samsun’da Opera ve Bale Gösterilerine Gitmek

Samsun’da sanat bir başka güzeldir. Samsun birden fazla sanat ve kültür merkezi vardır. Bununla birlikte Devlet Opera ve Balesinin düzenlediği birçok gösteri bulunur. Tiyatrolar, opera gösterileri, bale gösterileri, konserler ve birçok sanat etkinliğine Samsun’da şahit olabilirsiniz. Tatilinizi bir sanat festivaline dönüştürmek Samsun ziyaretiniz süresince mümkündür. Sanatın Samsun’da sunduğu zenginlik, sadece performanslarla sınırlı değildir. Samsun’da aynı zamanda birçok sanat galerisi ve müzesi de bulunur. Bu galerilerde yerel sanatçıların ve uluslararası sanatçıların eserleri sergilenir. Bu sanat galerileri ve müzeler, sanatseverler için çok özel bir deneyim sunar. Samsun’da sanat etkinlikleri ve sergilerinin yanı sıra, halka açık sanat çalışmaları da vardır. Örneğin, şehrin birçok yerinde sokak sanatı eserleri ve heykelleri sergilenir. Bu eserler, şehrin kültürel dokusunu yansıtır ve turistlerin Samsun’un sanatsal zenginliğine şahit olmalarını sağlar.

Samsun’da sanat, şehrin kendine has bir atmosferi ve ruhu olan birçok etkinlik, performansı sizlere sunar. Siz de otelimizde kaldığınız süre boyunca Samsun tatilinizi sanatsal etkinliklerle doldurarak hem yerel kültürü keşfedebilir hem de sanatsal zenginliği deneyimleyebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı