info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Samsun’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Her insan gezdiği ve gördüğü şehirlerden yanında bir hatıra götürmek ister. Yalnızca kendi için değil sevdikleri için de gittiği şehirlerden hediyelik eşyalar alır. Siz de Samsun ziyaretinizin dönüşünde yanınızda bir hatıra ya da hediyelik eşya götürmek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. İşte Samsun’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar.

  • Magnetler

Magnetler gezi dönüşlerinin olmazsa olmaz hediyelik eşyalarından biridir. Samsun’da birçok turistik alan çevresinde magnet satan işletmeler bulabilirsiniz. Bununla birlikte Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Yabancılar Çarşısı içerisinde birçok magnet ve hediyelik eşya seçeneği bulunur. Kapalı çarşıyı andıran bu yerden dilediğiniz magnet çeşidi bulabilirsiniz. Size tarihi yansıtan magnetler satın alabilirsiniz. Ayrıca Samsun’un doğa güzelliklerini yansıtan manzaralı magnetler de buzdolabınıza farklı bir hava katabilir. Bununla birlikte Samsun’u temsil eden fındık, mısır ve fasulye gibi sebze meyvelerin ön planı çıktığı magnet modellerinden birine de sahip olabilirsiniz. Birçok tasarım, renk ve boyutta magnet seçeneğinden size uygun olanı hem kendinize hem de sevdiklerinize satın alabilirsiniz.

  • Atatürk Heykeli (Büst,Biblo)

Samsun, zengin bir tarihi arka plana sahip olan şehirlerden biridir. Kurtuluş Mücadelesinin ilk kıvılcımının yakıldığı yer Samsun’dur. Bu yüzden Atatürk’ün şehri olarak da nitelendirilir. Samsun ziyaretiniz sırasında Kurtuluş Mücadelesinin izlerini görebileceğiniz birçok yer vardır. İsterseniz yanınızda bu izleri taşıyan Atatürk heykellerinden birini satın alabilirsiniz. Atatürk heykelleri arasında en çok tercih edileni Samsun’un da simgesi haline gelen Onur Anıtı’nın minyatür heykelleridir. Bununla birlikte Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok heykeli büst ve biblo şeklinde satılmaktadır. Siz de evinizin bir köşesinde tarihten bir iz ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ü görmek istiyorsanız bu biblo ve büstlerden birini satın alabilirsiniz.

Hediyelik eşya konusunda en çok çeşit bulabileceğiniz yer daha öncede söylediğimiz gibi Yabancılar Çarşısıdır. Bunun yanı sıra Samsun’daki müzelerin hediyelik eşya bölümünden de bu heykelleri alabilmeniz mümkündür.

  • El Sanatları

Samsun’da el sanatlarına verilen değer büyüktür. Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte el sanatları yerini makinelere bırakmış gibi gözükse de el emeğinin değeri her zaman bir başkadır. Bu yüzden kendimize ya da sevdiğimiz birine hediye alırken el emeği ile yapılmış bir eşya daha kıymetli oluyor. Samsun’da birçok ilçe ve köylerde el sanatları geleneksel olarak devam etmektedir. Halı, kilim, bez dokumacılığı, taş işçiliği, oya, kunduracılık, bakır işlemeciliği, hasır dokumacılığı, zembil örücülüğü, çorap, kuşak dokumacılığı, ağaç oymacılığı vb. gibi birçok el sanatı ürününü gerek hobi amaçlı gerek dekorasyon amaçlı gerekse kullanım amaçlı olarak üretildiğini görebilirsiniz.

Samsun’un ilçelerine göre el sanatları çeşitlenmektedir. Alaçam ilçesinde ağaç, saz ve yün malzemeler oldukça fazladır. Bu yüzden bu yerlerde kilim dokuma, hasır örme ve ağaç oyma el sanatları yapılır. Bafra da ise geleneksel bir ürün olan Zembil örücülüğü yapılmaktadır. Samsun’un Ayvacık ilçesinde Cecim adı verilen dokumalar ön plana çıkıyor. Cecim yere serilen kilimlere verilen isimdir. Çarşamba denilince akla ilk gelen ise el yapımı yumurta topuk ayakkabılar ve kasketlerdir. Bunlarla birlikte Havza ilçesinde de ahşap oyuncak, heykel yapımı ve kuşak dokumacılığı yapılmaktadır.

El sanatları ürünlerini ilçe içindeki işletmelerden bulabileceğiniz gibi şehir merkezinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından da temin edebilirsiniz.

  • Halı ve Kilim

Samsun’da halı ve kilimler genellikle doğal liflerden yapılmaktadır. Bu lifler arasında yün, pamuk ve ipek gibi malzemeler bulunur. Bölgenin iklimi, yünün doğal olarak yetişmesine ve liflerin kaliteli olmasına yardımcı olur. Genellikle yerel el sanatları mağazalarında ve turistik pazarlarda satılmaktadır. Bu mağazalarda, bölgede yetişen bitkilerin doğal boyaları kullanılarak elde edilen renkli desenli halılar ve kilimler bulunabilir. Samsun’da halı ve kilimler, turistik hediyelik eşyalar arasında popüler bir seçenektir ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla satın alınır.

Samsun’un neredeyse her ilçesi el yapımı halı ve kilim modellerini bulabilirsiniz. Bölgenin yöresel motifleri ile süslenmiş halı ve kilimler evinizde geleneksel izleri yansıtarak evinize farklı bir hava katacaktır.

  • Yöresel Lezzetler

Samsun zengin mutfağı ve yöresel lezzetleri ile Türkiye’de adından söz edilen şehirlerden biridir. Aynı zamanda bir tarım şehri olmasıyla da bilinen Samsun’da yöreye özgü birçok farklı bitki çeşidini de bulmanız mümkündür. Siz de yanınızda Samsun’un enfes tatlarını yanınızda götürebilir ya da sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

İşte Samsun’dan alınabilecek yöresel lezzetler:

  • Bafra Kaymaklı Lokum
  • Samsun Pidesi
  • Kırçan Bitkisi
  • Samsun Simit
  • Fındık

Bafra Kaymaklı Lokumu

Bafra Kaymaklı Lokumu, Türk tatlıları arasında oldukça özel bir yere sahiptir. Samsun’un Bafra ilçesinde yapılan bu tatlı, lezzeti ve özel yapısı nedeniyle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Bafra Kaymaklı Lokumu, Türk tatlısı olarak bilinmektedir. Manda sütünden yapılan kaymaktan üretilen bu kaymaklı lokum oldukça besleyici ve hafif bir tatlıdır. Bununla birlikte Türk Patent ve Marka kurumu tarafından coğrafi işaret almıştır. Bafra Kaymaklı Lokumu, yapımında kullanılan özel malzemeler ve yöntemler nedeniyle diğer tatlılardan farklıdır. Kaymaklı Lokumunun tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. İlk kez kimin tarafından yapıldığı bilinmese de Samsun’un Bafra ilçesi bu tatlı ile özdeşleşmiştir. Bafra Kaymaklı Lokumu, hamurun açılması ve hazırlanması, kaymak ve şekerin içerisine konulması ve son olarak da küçük parçalar halinde kesilmesiyle yapılır. Tatlı, şeker oranı nedeniyle oldukça tatlıdır ve genellikle çayın yanında tercih edilir.

Bafra Kaymaklı Lokumu, lezzeti ve farklı yapısı nedeniyle birçok insan tarafından sevilir. Bu nedenle, Samsun’un Bafra ilçesine giden birçok turist, bu tatlıyı tatmak istemektedir. Ayrıca, Bafra Kaymaklı Lokumu birçok markette ve pastanede satılmaktadır. Bu nedenle, Samsun’da bu tatlıyı kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Samsun Pidesi

Samsun her ne kadar kıyı şehri olsa da hamur işi yemekleri ile de ön plana çıkar. Özellikle Samsun’un kendine has lezzeti olan Samsun pidesini mutlaka denemelisiniz. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit Samsun pidesi vardır. Samsun halkı genellikle Pazar kahvaltılarında kapalı kıymalı pide yerler. Siz de Samsun’daki herhangi bir fırından Samsun pidesi satın alabilirsiniz. Dilerseniz yolculuğunuz sırasında dilerseniz de evinizde rahatça tüketebilirsiniz.

Kırçan Bitkisi

Kırçan otu toplaması ve temizlemesi oldukça zor bir bitkidir. Çünkü kırçan bitkisi, sert ve keskin dikenlerle kaplıdır. Bu bitki köy halkı tarafından toplanır ve dikenleri tek tek temizlenir. Dikenler arasında yetişen kırçanlar, zorlu toplama ve temizleme işlemine rağmen değerli bir bitki türüdür.

Köylüler, topladıkları kırçanları pazara götürüp satmak için özenle hazırlarlar. Kırçan bitkisi, bazı yörelerde ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir ve bu nedenle pazarlarda talep görür. Ancak, kırçan bitkisinin toplanması ve temizlenmesi zorlu bir iş olduğundan, sadece sabırlı ve dikkatli insanlar tarafından yapılabilir. Bununla birlikte kırçan bitkisi, doğal bir kaynak olarak, çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Özellikle, geleneksel tıpta kırçan otunun farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Kırçan otu, romatizma, çeşitli cilt rahatsızlıkları, yaralar ve diğer birçok hastalık için kullanılan doğal bir ilaç olarak kabul edilir.

Kırçan bitkini genellikle soğanlı kavrulmuş şekilde tüketirler. Turşusu da yapılabilen bu bitkiyi kendi evinizde pişirebilir ve misafirlerinize farklı yöresel lezzetler tattırabilirsiniz.

Samsun Simit

Samsun simidi diğer simitlerden farklı bir kıvama ve lezzete sahiptir. Oldukça gevrek ve lezzetli olan bu simidi mutlaka denemeli ve yanınızda götürmelisiniz. Samsun simidi, pekmezli suya batırılmış hamurun üzerine susam ekleyerek odun ateşinde pişirilmesiyle olur. Samsun simidi kendine has bir lezzete sahiptir. Siz de Samsun simidini her fırından ya da seyyar satıcılar satın alabilirsiniz.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı