info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

KAPLICANIN TARİHİ

Tarihi Hamamayağı Kaplıcasının geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. 500 yıl önce Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Hamamayağı kaplıcalarından bahsetmektedir. Modern tıbbın olmadığı o dönemlerde, toplumlar özellikle, hareket sistemi rahatsızlıklarında (kas, kemik, iskelet, eklem rahatsızlıklarında) bu Kaplıcaları şifa kaynağı olarak kullanmıştır. Bu alanlar şifa kaynakları olmanın yanında aynı zamanda sosyal ve kültürel buluşmaların olduğu alanlar olarak da öne çıkmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra da Kaplıcaların önemi daha da artmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, on yıllar boyu savaştan savaşa, cepheden cepheye koşması sonucu vücudundaki yorgunluk ve arazları tedavi edici etkileri ile termallere, kaplıcalara önem vermesi ile Cumhuriyet’in ilanından sonra Kaplıcalara ilgi artmış, bu ilgi yeni binalar veya eski binaların tadilatı ile hız kazanmıştır.

Yüzyıllardır bölge insanına hizmet vermekte olan Hamamayağı Kaplıcası, günümüz insanına ve beklentilerine cevap veremez hale gelmesinden, mevcut binanın artık kullanım elverişsizliğinden dolayı bağlı bulunduğu Ladik ilçesinin iş adamalarının bir araya gelerek, bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve yine bölgenin gençlerine istihdam sağlayacak bir tesis kurulmuştur.

Uzun planlama ve uğraşlar sonucu, en iyi malzeme ve teknolojinin uygulanması ile ortaya çıkan son derece modern, yüksek hizmet anlayışı, misafir memnuniyeti odaklı ortaya çıkmış bölgenin en nadide tesisidir.

WhatsApp Destek Hattı