info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Samsun’da Sağlık Turizmi

Ülkemizde son zamanlarda sağlık turizmi yaygın bir hale gelmiştir. Artan talepler ve ekonomiye katkısından dolayı Türkiye’de sağlık turizmi oldukça artmış ve gelişmiştir. Bununla birlikte birçok şehirde termal oteller inşa edilmiş ve kaplıca tesislerinin sayısı arttırılmıştır. Yabancı ya da yerli turistleri deniz-kum-güneş üçlüsünden farklı bir tatil seçeneği sunan sağlık turizmi cazip hale gelmiştir.

Samsun’da doğal kaynakları bakımından zengin bir il olarak sağlık turizminde önemli bir yere sahiptir.  Kaplıcalar, insanların sağlık ve keyif amaçlı olarak tercih ettikleri önemli turizm destinasyonlarıdır. Samsun, bu kaplıca turizmi faaliyetleri için uygun olan şehirlerden biridir. Zengin doğal güzellikleri ve modern konaklama seçenekleri ile ziyaretçilerin beklentilerini karşılamaktadır. Samsun’un Bafra, Ayvacık, Çarşamba, Kavak, Havza ve Lâdik ilçelerinde şifalı kaplıca suları vardır. Bu kaplıcalar; Hamamayağı Kaplıcası (Ladik), Darboğaz Maden Suyu (Bafra), Pavli İçmeleri (Ayvacık), Çakaldere Maden Suyu (Çarşamba), Yılancık İçmesi (Kavak) dir.

Sağlık turizminin geçmişi yıllar öncesine dayanmaktadır. Eski Yunan İmparatorluğu’nda hastalanan kişiler, tedavi için termal suları kullanmak üzere Akdeniz ülkelerine giderlerdi. 18. yüzyılın sonlarında ise kaplıca sularını tedavi amaçlı kullanmak isteyenler Nil Nehri’ne gitmişlerdir. Günümüzde ise bu doğal sağlık kaynaklarına ulaşmak hem daha kolay hem de daha konforlu haldedir. Sağlık turizmi ile yılın her döneminde keyifli bir tatil deneyimi yaşamanız mümkündür. Kaplıcalar, şifalı çamurlar, birçok rahatsızlığa deva olan içmeler ve medikal tedavi gibi birçok içeriğe sahip olan bu turizm çeşidi ile aileniz ve arkadaşlarınızla sağlıklı, keyifli ve eğlenceli bir tatil yaşamaya hazır olun!

Sağlık turizminin birçok çeşidi vardır. Bunlar;

  • Medikal Turizm
  • Termal Turizm
  • Güzellik ve zindelik (SPA, Wellness) turizmi
  • Medikal Turizm

Medikal turizm, insanların tedavi, sağlık ve estetik amaçlarıyla seyahat ederek farklı ülkelerdeki ya da şehirlerdeki sağlık hizmetlerinden yararlanmalarıdır. Bu turizm türü, giderek daha fazla insanın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerine erişimdeki zorlukları azaltmak için tasarlanmıştır.

Medikal turizmin yaygınlaşması hem hastalar hem de sağlık hizmeti sunan ülkeler için birçok avantaj sağlamaktadır. Hastalar, farklı ülkelerdeki sağlık hizmetlerinden yararlanarak maliyetleri düşürebilirler. Bu nedenle, özellikle ülkelerinde yüksek sağlık hizmeti maliyetleri olan kişiler, daha uygun fiyatlar sunan ülkelerdeki sağlık hizmetlerini tercih etmektedirler.

Medikal turizm, aynı zamanda ülkelerin sağlık hizmeti sunma kapasitelerini arttırmalarını ve yerel ekonomilerini güçlendirmelerini de sağlar. Sağlık hizmeti sunan ülkeler, turistlerin sağlık hizmetleri için seyahat etmesiyle artan turizm gelirleri sayesinde ekonomik büyümeye katkı sağlayabilirler. Ayrıca, bu turizm türü, yabancı ülkelerden gelen turistlerin yerel turizm endüstrisine de katkıda bulunması anlamına gelmektedir.

Medikal turizm kapsamında sunulan hizmetler oldukça geniş bir yelpazede yer almaktadır. Tıbbi muayene, ameliyat, estetik cerrahi, diş tedavisi, tüp bebek gibi sağlık hizmetlerinin yanı sıra, alternatif tıp tedavileri, spa terapileri, fizik tedavi gibi tedaviler de sunulmaktadır. Her türlü sağlık sorunu için farklı tedaviler sunan ülkeler bulunmaktadır.

Medikal turizm faaliyetleri sadece hasta kişiler tarafından tercih edilmemektedir. Sağlık taraması, check-up, estetik cerrahi, diş tedavisi gibi birçok sağlık hizmeti de bu turizm faaliyetleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra medikal turizm, hasta kişilerin tedavilerinin ardından dinlenme, rahatlama ve turistik geziler yapmalarını da içermektedir. Bu sayede turistler hem sağlık sorunlarını tedavi ettirebilmekte hem de tatil keyfi yapabilmektedirler

Medikal turizm, seyahat etmek isteyen kişiler için birçok fırsat sunar. Ancak, bu turizm türünün, sağlık hizmetlerinin kalitesi, ücretleri, sigorta ve yasal konular gibi birçok riski de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, medikal turizm faaliyetlerinden yararlanmadan önce iyi bir araştırma yapılması ve güvenilir bir sağlık hizmeti sunan yerlerin seçilmesi önemlidir.

  • Termal Turizm

Sağlık Turizmi denilince ilk akla gelen termal turizm ya da kaplıcalardır. Termal turizm, insanların termal kaynaklardan elde edilen doğal suların sağlık açısından faydaları nedeniyle tatil yapmak veya tedavi amaçlı kullandığı bir turizm çeşididir. Termal kaynaklar, yeraltı su kaynaklarının yeryüzüne çıkmasıyla oluşan doğal sıcak suların bulunduğu bölgelerdir.

Termal turizm, tarih boyunca insanlar tarafından kullanılmıştır. Özellikle Eski Yunan, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde termal sular, tedavi amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde termal turizm, dünya genelinde popüler hale gelmiştir ve birçok ülkede termal tesisler açılmıştır.

Termal kaynaklardan elde edilen sular, yüksek mineralli ve ısıl özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde termal sular, insan sağlığına birçok fayda sağlar. Özellikle romatizmal hastalıklar, cilt problemleri, kas ağrıları, stres ve depresyon gibi birçok rahatsızlıkta tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Termal turizm, tatil yapmak isteyenler ve sağlık sorunları olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Termal tesisler, konaklama ve yeme-içme imkânı sunarken, aynı zamanda termal havuzlar, sauna, buhar odaları, masaj ve tedavi hizmetleri de sunmaktadır. Dolayısıyla termal turizm, doğal kaynaklarımızdan olan termal suların sağlık açısından faydalarını kullanarak insanların tatil yapmaları veya sağlık sorunlarını tedavi etmeleri amacıyla yapılan bir turizm çeşididir. Termal turizm hem turizm sektörüne hem de sağlık sektörüne önemli katkılar sağlamaktadır.

Türkiye’de birçok ilde bulunan doğal kaynaklar sayesinde sağlık turizmi gelişmiştir. Bu yüzden birçok ilde termal oteller ve kaplıca tesisleri inşa edilmiştir. Samsun da sağlık turizmi açısından önemli şehirlerden biridir. Hilas Thermal Resort Otel sizler için termal turizmi hem daha konforlu hem de daha eğlenceli hale getiriyor. Otelimizde Ladik Hamamayağı Kaplıcası’nın doğal kaynak sularından faydalanabilirsiniz. Yerin metrelerce altın kaynayarak yeryüzüne çıkan doğal minarelerle zenginleşmiş termal su havuzlarımız da eğlenceli bir tatil imkânı bulabilirsiniz. Dilerseniz kış aylarında aileniz birlikte bay & bayan kapalı havuzlarımızdan faydalanabilir, dilerseniz de yaz aylarında Termal Aquapark ve havuzlarımızda eğlenceli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

  • Güzellik ve Zindelik (SPA, Wellness) Turizmi

Güzellik ve Zindelik (SPA, Wellness) Turizmi, insanların sağlıklı yaşam ve bakım hizmetlerinden yararlanarak turizm faaliyetlerinde bulunmalarını ifade eder. Bu tür turizm faaliyetleri, SPA ve wellness terimleri altında toplanmaktadır. SPA, “Salus Per Aquam” kelimesinin kısaltması olan Su ile gelen sağlık/iyilik anlamına gelmektedir. SPA turizmi, su ve doğal kaynaklarla yapılan terapileri kapsamaktadır. Sıcak su kaynakları, sauna, buhar banyoları, masaj, aroma terapi, çamur banyoları, vücut peelingi ve cilt bakımı SPA terapileri arasındadır. SPA turizmi, vücudun yenilenmesi ve zindeliğin arttırılması amacıyla yapılan bir turizm faaliyetidir.

Wellness turizmi ise daha geniş bir kapsama sahiptir. Bu tür turizm faaliyetleri, sağlıklı yaşam tarzı, beslenme, egzersiz, fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması ve geliştirilmesi için farklı terapilerin uygulanmasıdır. Yoga, meditasyon, pilates, fitness gibi egzersiz aktiviteleri ve sağlıklı beslenme programları wellness turizmi içerisinde yer alır. SPA terapileri gibi doğal kaynaklar ve su kaynaklarına dayalı terapiler de wellness turizmi içerisinde yer almaktadır.

Güzellik ve zindelik turizmi son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu turizm faaliyetleri, insanların yoğun çalışma temposundan kaynaklanan stres ve yorgunluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlık açısından faydalar sağlar. SPA ve wellness merkezleri, tatil otelleri, spor tesisleri, özel sağlık merkezleri, güzellik salonları gibi birçok farklı yerde hizmet vermektedir.

Güzellik ve zindelik turizmi, SPA ve wellness turizmi altında yer alarak, doğal kaynaklar, su kaynakları ve farklı terapileri kullanarak insanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını korumak, geliştirmek ve stresten arınmak amacıyla yapılan turizm faaliyetleridir. Otelimizde SPA, masaj, kese köpük hizmeti, kulak mumu tedavisi, aroma terapi, sıcak taş masajı, parafin el ayak bakımı, ultrasonik peeling, ayak detoksu, kil maskesi, doktor balık gibi birçok Güzellik ve Zindelik (SPA, Wellness) hizmeti bulabilirsiniz. Siz de klasik tatillerden sıkıldıysanız ve hem konforlu hem de keyifli bir tatil seçeneği arıyorsanız Hilas Thermal Resort Otel’i tercih edebilirsiniz. Doğanın sunduğu şifa ile birlikte hem fiziksel hem de mental sağlığınıza iyi gelecek bu tatil fırsatını sakın kaçırmayın. Siz de hemen web sitemizden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı