info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Samsun’da Doğa Gezisi için Gidilecek Yerler Nelerdir?

Doğa tutkunlarının ve doğa gezisi sevenlerin uğrak noktalarından biri de Samsun’dur. Samsun doğal güzellik ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Samsun’u ziyarete gelenler Samsun’un doğa harikalarına hayran kalıyor. Büyüleyici bir doğaya sahip olan Samsun’da doğa gezisi için gezilecek birçok yer vardır. İşte Samsun’da doğa gezisi için gidilecek yerler:

 • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
 • Nebiyan Yaylası
 • Kabaceviz Şelaleleri
 • Şahinkaya Kanyonu
 • Galeriç Ormanları (Yörükler)
 • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun’un doğal güzellikler arasında en meşhur olanı Kızılırmak Deltası Kuş Cennetidir. Kızılırmak Deltası sizlere eşsiz bir manzara sunarken birçok farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Kuş Cenneti ile de farklı bir gezi deneyimi yaşatır.

Samsun’un Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içinde bulunan Kızılırmak Deltasında 20 tane göl, bataklık ve sazlık alanlar bulunur. Bununla birlikte çok sayıda kuş türü de bu alanda yaşamaktadır. Bu yüzden yalnızca Türkiye için değil Dünya Ekolojisi için de önemli bir alandır. Karadeniz’in en verilim ve sulak alanlarından biri olan Kızılırmak deltasında birçok alan vardır. Bunlar;

 • Longoz ormanları
 • Yaban hayatı geliştirme sahaları
 • Tuzcul bataklıklar Tarım alanları
 • Islak çayırlar
 • Göller
 • Yerleşim alanları

Bu alanda bulunan göller ise şunlardır;

 • Liman Gölü
 • Balık Gölü
 • Uzun Göl
 • Çernek Gölü
 • Tatlı Göl
 • Karaboğaz Gölü
 • Gıcı Gölü


Kızılırmak deltası, göç eden kuşlar için büyük bir öneme sahiptir çünkü bu bölge, Karadeniz’i geçtikten sonra dinlenebilecekleri ve beslenebilecekleri güvenli bir sığınaktır. Bu delta, 321 farklı kuş türünün bulunduğu bir kuş cenneti bölgesidir. İncik kuşu, Ak Kiraz Kuşu, Tepeli Pelikan, Deniz Kartalı, Dikkuyruk, Büyük Deniz Düdükçünü, Küçük Kerkenez, Şah Kartalı, Kara Leylek, Turna ve Tarda Kuşu gibi nesli tükenmekte olan kuş türleri, bu bölgede rahatlıkla görülebilir. Dolayısıyla doğa geziniz sırasında birçok farklı kuş türünü görme şansını yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte Kızılırmak deltası kuş cennetindeki gözlem kulelerini ziyaret edebilir ve kuşları daha yakından inceleyebilirsiniz. Gözlem kulelerinde yaklaşık 45 leylek yuvası görülebilir. Kızılırmak deltası ayrıca Leylek Ormanları’na da ev sahipliği yapar. Delta’yı ziyaret edenler, Ak ve Kara Leyleklerin yavrularını besledikleri anlara tanık olabilirler.

Kızılırmak deltası, sadece pek çok kuş türüne değil, aynı zamanda yaban hayatına da ev sahipliği yapar. Delta’da Yılkı Atları ve Mandaları da sıklıkla görebilirsiniz. Kızılırmak deltasında yaklaşık 450 at yaşamaktadır ve bu atlar genellikle gruplar halinde dolaşırlar. Bunun yanı sıra Delta’da ortalama 6 bin manda yaşamaktadır.

Doğa gezisi için Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti mükemmel bir yerdir. Geziniz sırasında keşfedebileceğiniz birçok şey vardır. Bu yüzden doğa severlerinin vazgeçilmez yerlerinden biridir.

 • Nebiyan Yaylası

Samsun’un doğa harikalarından biri de Nebiyan Yaylası’dır. El değmemiş doğası ve muhteşem manzarasıyla Nebiyan Yaylası, sadece yerel halkın değil, aynı zamanda bölge turistlerinin de gözde yerlerinden biridir. Yayla, yeşilin her tonunu barındıran ormanları, temiz ve berrak suları ve açık mavi gökyüzüyle ziyaretçilerine doğanın estetik yönünü büyüleyici bir şekilde sunar.

Nebiyan Yaylası, doğa tutkunlarına keşfetmeye değer birçok nokta sunar. Yaylanın yüksek tepelerinde yürüyüş yaparken, etrafınızdaki muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yayla turizminin en güzel örneklerinden biri olan Nebiyan Yaylası, aynı zamanda kamp yapmak isteyenler için de uygun bir seçenektir. Yaylada, kamp ateşinin yanında yıldızların altında uyumak, doğayla iç içe olmak için mükemmel bir fırsattır.

Nebiyan Yaylası aynı zamanda tırmanış ve dağcılık faaliyetleri için de ideal bir noktadır. Dağların zirvesine tırmanırken, nefes kesen manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Yayla ayrıca, fotoğraf tutkunları için de harika bir manzaraya ve eşsiz bir güzelliğe sahip bir yerdir. Doğal güzellikleri ve muhteşem manzaralarıyla ziyaretçilerin dikkatini çeken Nebiyan Yaylası, aileniz ya da arkadaşlarınız yaptığınız bir doğa gezisinde sizlere unutulmaz ve keyifli anlar yaşamanızı sağlar. Nebiyan Yaylası, Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken en güzel doğal alanlar arasında yer alır. Doğanın içinde kaybolmak ve nefes almak isteyen herkes için Nebiyan Yaylası kaçırılmayacak bir fırsattır.

 • Kabaceviz Şelaleleri

Samsun’un doğal güzellikleri arasında yer alan Kabaceviz Şelaleleri, Tekkeköy ilçesinde bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 32 km mesafede bulunan bu doğa harikası, berrak suları ve göz kamaştırıcı güzelliğiyle öne çıkmaktadır. Kabaceviz Şelaleleri, Samsun’un turizm faaliyetlerinin merkezinde yer almakta ve ziyaretçilerine unutulmaz bir doğa deneyimi ve kusursuz bir manzara sunmaktadır. Ziyaretçilerine görsel bir şölen Kabaceviz Şelalesi doğa gezisi mükemmel bir durak olacaktır. Doğayla iç içe huzur dolu anlar yaşayabileceğiniz bu doğa harikası, özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaret edilmelidir. Şelalenin çevresi ormanlık alanlarla kaplıdır ve bu yönüyle muhteşem bir doğa gezisi deneyimine sahip olmanızı sağlar. Kabaceviz Şelaleleri, aynı zamanda farklı aktiviteler için de uygun bir yerdir. Ziyaretçiler, dağcılık, safari, foto safari, trekking ve piknik yaparak keyifli vakit geçirebilirler. Aile ya da arkadaşlarınızla birlikte Kabaceviz Şelaleleri’ni ziyaret ederek unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Kabaceviz Şelalesi’nin yanı sıra Samsun’da Gölalan Şelalesi, Çağlayan Şelalesi ve Akalan Şelalesi de vardır. Samsun’un Salıpazarı ilçesinde yer alan Çağlayan Şelalesi, aşındırma gücüyle öne çıkan ve akarsu kaynağına doğru geri akan bir şelaledir. Biyolojik çeşitlilik açısından önemli bir doğal güzellik olan Çağlayan Şelalesi, ormanlık alanlarla çevrilidir ve bölgedeki su kaynaklarına da büyük katkı sağlar. Gölalan Şelalesi ise Gölalan Köyü yakınlarında bulunur. Bu şelalelere ulaşmak için, dere yatağı boyunca yürüyüş yapmanız gerekir. Burada birçok küçük ve büyük şelale var ve en çok bilinenler köye yakın olanlardır. Bunlar arasında en yakın olan şelalenin yüksekliği yaklaşık 5 metre ve diğer bir şelale yaklaşık 10 metre yükseklikten akarak bir gölet oluşturur. Şelalelerin suları berrak ve temizdir, bu nedenle sıcak yaz günlerinde burada yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, şelalenin serin suyunun altında serinlemek ve huzurlu bir gün geçirmek için harika bir yerdir. Akalan Şelalesi ise Samsun’un Bafra ilçesinde yer alır. Büyük küçüklü toplam 18 adet şelale bulunan Akalan Şelaleleri, nefes kesen doğal güzellikleri ile görenleri büyülüyor.

Doğa gezisi için bu şelaleleri tercih edebilir ve şelalenin berrak suları, çayırlar yeşili ve ağaçların saçtığı oksijenle doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Şahinkaya Kanyonu

Doğa gezisi için gidilecek yerlerden biri de Şahinkaya Kanyonu’dur. Şahinkaya Kanyonu Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Altınkaya Baraj Gölü üzerinde yer alır. Şahinkaya Kanyonu Kızılırmak üzerindeki en dar ve uzun geçil olarak bilinir. Bununla birlikte Türkiye’nin de en büyük ikinci kanyonudur. 2015 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Şahinkaya Kanyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm bölgesi olarak kabul edilmiştir.

Şahinkaya Kanyonunda gezip görebileceğiniz birçok yeşillik alan bulunur. Bunun yanı sıra doğa gezinizi kanyonda yapacağınız 40 dakikalık bir tekne turu ile taçlandırabilirsiniz. Tekne turu sırasında kanyonun eşsiz manzarası size büyüleyecektir.

 • Galeriç Ormanları (Yörükler)

Türkiye’de ender bulunan subasar ormanlarından biri olan Galeriç Ormanı, Kızılırmak Deltası’nda yer almaktadır ve biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin bir alandır. Bu ormanda yaklaşık 35 farklı kuş türü kuluçkaya yatmaktadır ve bu nedenle yaban hayatı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Galeriç Ormanı, İlkbahar aylarında su ile kaplanan yaprak döker ormanı özelliğiyle dikkat çekmektedir. Bu sayede orman, benzersiz bir görünüm sunmaktadır ve bütünlüğünü korumaktadır. Günümüzde, birçok subasar ormanı parçalanmış durumdadır ancak Galeriç Ormanları bütünlüğünü korumayı başarmış ve ülkemizde uluslararası bir prestij kazanmıştır.

Siz de doğanın içinde doğadan gelen şifayı sizlere sunan otelimizde konakladığınız süre içerisinde Samsun’un doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı