info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Samsun ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Samsun’un tarihi İyonyalılar’a dayanır. Samsun şehrinin ilk ismi “Amisos”tur. Osmanlı Dönemi’nde sancak adı “Canik” olarak anılmıştır. Araştırmalar sonucunda Samsun’daki en eski yerleşimin, Tekkeköy’ün 14 km uzağında gerçekleştiği görülmüştür.

Samsun ili Karadeniz’in metropol kentlerinden biridir. Nüfus yoğunluğu fazladır. Cumhuriyet tarihinden itibaren Azot ve Sigara fabrikaları ve Karadeniz Bakır İşletmeleri’nin kurulmasıyla birlikte ilde tarıma dayalı ekonomi gelişmeye başlamıştır. Karadeniz’den Anadolu’ya açılan ilk kapı olması özelliğiyle ticari hayatı canlanmıştır.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Samsun ili toplamda 17 ilçeye sahiptir. Amasya, Ordu, Sinop, Çorum ve Tokat illerine komşudur.

Samsun kadar çevre illeri de bizlere eşsiz doğal güzellikler sunar. Yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz; doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, kampçılık, tırmanış gibi çeşitli hobilerinizi gerçekleştirebileceğiniz bu mekanlarda sizlere zengin doğa manzaraları eşlik eder.

Otelimizde konakladığınız süre boyunca günübirlik gezilecek bir tatil rotası oluşturmak isteyenler için alternatif gezi seçenekleri oluşturulabilir.

Samsun’a komşu illerde ziyaret edebileceğiniz bazı gezi noktalarını birlikte keşfedelim:

Sinop Erfelek Şelaleleri

Samsun’a 158 km mesafede bulunan, komşu ili Sinop’un öne çıkan doğal güzelliklerinden biri olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri 1997 yılında keşfedilmiştir. Erfelek Barajı’na yol yapım çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilen şelaleler turizme kazandırılmıştır. Şelaleler zamanla ilçenin en büyük turizm kaynağı haline gelmiştir. Erfelek’te birbiri ardına sıralanmış 28 adet şelale bulunur. Bu şelaleler vadinin içerinde uzanan Karasu Deresinde yer alır. Şelaleleri gezebilmeniz için çeşitli yürüyüş yolları bulunur. Özellikle yaz aylarında göletin buz gibi sularına girerek serinleyebilirsiniz. İlk şelaleden son şelaleye yaklaşık iki saatte ulaşırken eşsiz doğa manzaralarına tanıklık edebilirsiniz. Şelalelerin bulunduğu tabiat parkında ailenizle keyifli vakitler geçirebileceğiniz dinlenme ve piknik alanları, yürüyüş yolları ve Sinop’un yöresel lezzetlerinden tadabileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır. Sinop Erfelek Şelaleleri’ nde ayrıca birbirinden farklı bitkileri, fındık, kayın, meşe gibi ağaçları ve bölgenin hayvan çeşitliliğini gözlemleyebilirsiniz.

Erfelek’te yaşadığınız keyifli vakitleri ölümsüzleştirmek isterseniz fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Amasya Boraboy Gölü

Boraboy gölü, Samsun il merkezine 112 km, otelimizin bulunduğu Ladik ilçesine ise 36 km mesafede yer almaktadır. Otelimizde konakladığınız süre boyunca yaklaşık yarım saat mesafede bulunan ve sizlere eşsiz doğa manzaraları sunan Boraboy gölünü ziyaret edebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp alanları ile keyifli vakitler geçirebileceğiniz göl adeta bir doğa harikası. Ayrıca göl üzerinde botlarla gezinti yapabilmeniz de mümkün. Boraboy, denizden 800 km yükseklikte, küçük bir akarsuyun etrafında biriken yıkıntıların tıkamasıyla oluşmuş doğal bir set gölüdür. Boyu 500 metredir.

Göl etrafında bulunan ormanda, doğayla iç içe, kuş cıvıltıları eşliğinde şehrin stresinden uzak bir doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Boraboy gölü, temiz hava almak ve çevredeki ağaçların kokusunu hissetmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği doğal bir güzellik. Gölde geçirdiğiniz vakit boyunca sizlere yol boyu uzanan kestane ve çam ağaçlarının yanı sıra çeşitli kır çiçekleri eşlik edecek. Ayrıca göl çevresinde piknik ve kamp yapabileceğiniz alanlar da mevcut.

Amasya Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedikır Barajı etrafında bulunur. Amasya’nın turizmi açısından önemli bir yerdir. Samsun’a 112 km uzaklıkta yer alır. 817 hektarlık bir alanı kaplar. 1989 yılında sit alanı ilan edilmiştir. Bölge Amasya’nın Suluova ilçesinde bulunur. Amasya ilinin merkezine 4 km mesafede yer alır. Bölge, 100’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapar. Sizler de Yedi Kuğular Kuş Cenneti’ni ziyaret ettiğiniz süre boyunca yaban kazları, kuğular, yaban ördekleri, angutlar ve karabataklar gibi çeşitli kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Ayrıca görebileceğiniz kuş türlerinden bazıları; martı, turna, yeşilbaş, kılkuyruk, sakar meke, çamurcun, boz ördektir. Ayrıca ak pelikanların Türkiye’de üreme gerçekleştirdiği sadece iki alandan biridir.

Samsun Kabaceviz Şelaleleri

Şelaleler Samsun’a 32 km, Çarşamba ilçesine ise 16 km uzaklıkta bir mesafede bulunuyor. Trekking, dağcılık, fotoğrafçılık gibi spor dallarının tutkunu olan yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir gezi alanı. Yaklaşık 60 km uzunluğunda olan şelale, ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor. Özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaret ederseniz şelalelerin en güzel görüntülerine tanıklık edebilirsiniz. Şelalelerin bulunduğu bölgede bir rafting alanı da mevcut. Aynı zamanda şelalelerin yanı başında eşsiz bir kamp deneyimi yaşama şansı bulabilirsiniz.

Tokat Ballıca Mağarası

Samsun’a 213 km mesafede bulunan Ballıca Mağarası Tokat ilinde bulunur. Günübirlik bir gezi rotası oluşturmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir noktadır. Mağara, yarısı yatay yarısı dikey ve birbirine bağlı şekilde olmak üzere 5 kat ve 8 büyük salondan oluşur. Mağaralar şekillerine göre bölümlere ayrılmış ve her birine ayrı isim verilmiştir. Yarasalar Salonu, Mantarlı Salon, Sütunlar Salonu, Büyük Damlataşlar Salonu, Havuzlu Salon, Fosil Salonu ve Yeni Salon ziyaret edebileceğiniz bölgelerdir. Oluşumu devam ettiği için ziyaretçilere açılmayan bölümleri de mevcuttur.

Mağaraların yaşı 3-4 milyon olarak bilinir. Giriş yarı kayalık yüksek bir tepenin yamacında bulunur. Bu giriş ana bloktadır. Mağara içi aydınlatılarak seyir terası ve yürüyüş yolları yapılmış ve 1996 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlanmıştır. Gezilip görülebilen kısmı 94 metre yüksekliğindedir. Mağaranın içerisini ziyaret ederek koloniler halinde yaşayan cüce yarasaları da gözlemleyebilirsiniz.

Bu zamana kadar keşfedilmiş tüm mağara oluşumlarını içerisinde barındıran Ballıca Mağarası ayrıca kendine özgü “Soğan sarkıtlar”ı ile yerel konumunun yanı sıra uluslararası da bir önem arz ediyor. Bu sebeple her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Mağara içerisinde yürüyüş yapmak ziyaretçilerine gizemli, heyecanlı ve merak verici bir yolculuk deneyimi yaşatıyor.

Ballıca Mağarası, dünya üzerinde nadiren bulunan büyüklüğüyle görkemli bir doğa harikası olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Samsun Ladik Gölü

Ladik Gölü, otelimize 22 km ve yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunur. 870 hektarlık bir alana yayılan Ladik gölü üzerinde küçük ada oluşumları yer alır. Bu adalar yüzen ada olarak bilinir ve ziyaretçilerin ilgisini çeker. Göl sit alanı ilan edilmiştir. Çevresinde yapılaşmaya izin verilmez.

Gölün çevresinde dinlenebileceğiniz dağ ve orman manzaralı alanlar bulunur. Göl üzerindeki adacıklarda, çeşitli kuş türleri yuva yaparak ürer. Göl çevresinde 1997 yılında yapılan bir gözlem sonucunda gölün; küçük akbalıkçıl, yeşilbaş, gümüş martı, turna, karaleylek, kızkuşu ve sumru benzeri birçok kuş türüne ev sahipliği yaptığı görülmüştür. Gölün çevresinde bulunan dağlık alanlarda ise saka ve serçe kuşlarına rastlanır.

Göl, içerisinde tatlı su levreği, turna balığı, sazan gibi çeşitli balıkları barındırdığı için balıkçılık turizmine ev sahipliği yapar. Ladik Gölü’nde yelken yarışları, su kayağı ve sörf gibi çeşitli aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Ladik gölü dünya çapından her yıl binlerce ziyaretçi ağırlar. Samsun ve çevresinde yaşayanlarında hafta sonları sıklıkla ziyaretlerde bulunduğu alanlardan biridir.

Ladik gölü, ilçe için önemli bir mesire alanıdır. Gölün etrafını çevreleyen dağ ve orman manzarası temiz hava almanızın yanı sıra şehir hayatından uzaklaşıp huzurlu bir vakit geçirmenize olanak sağlayabilir. Göl ve dağ manzarası, gün batımı ile birleştiğinde sizlere eşsiz ve büyüleyici bir manzara seyri verebilir. Otelimizde konaklarken günübirlik bir gezi rotası arıyorsanız kolay ulaşımı sebebiyle Ladik Gölü’nü kesinlikle listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı