info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Hilas Otel Çevresinde Gezilecek Yerler

Hilas Otel, Samsun’un gerek doğası gerekse doğadan gelen şifası ile en güzel bölgelerden birindedir. Bu yüzden otel çevresinde gezip görebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip doğal güzellikler, göller, kanyonlar ve aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz kayak merkezleri gibi birçok seçenek bulunur. Siz de otelimizde konakladığınız süre içerisinde otel çevresindeki bu muhteşem güzellikleri keşfedebilir ve tatilinizi taçlandırabilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizlere bu gezi planında rehberlik yapacağız.

Hilas Otel çevresinde gezilecek yerler:

  • Ladik Gölü
  • Ladik Mavi Göl
  • Ambarköy Açık Hava Müzesi 
  • Akdağ Kayak Merkezi
  • Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu
  • Borabay Gölü

Ladik Gölü

Ladik gölü ilçe merkezine yaklaşık 12 km bir mesafededir. Doğal bir göl olan Ladik gölü, 262 hektarlık bir alana yayılmıştır. Ladik gölünde sazların muhteşem görüntüsü eşsiz bir seyir keyfi yaşatıyor. Ladik gölünde yetişen sazlar bölgede geleneksel hale gelen “hasırcılık” el sanatları için kullanılır. Siz de Ladik gölü ziyaret sırasında bölgenin el yapımı hasırlarını görebilirsiniz. Bununla birlikte Ladik Gölünde Tatlı Su Levreği, Sazan, Turna, Kızıl Kanat ve Tahta Balığı gibi birçok türden balık yaşamaktadır. Eğer tatiliniz balık sezonuna denk gelirse Ladik gölünde balık tutma şansını yakalayabilirsiniz. Bunların yanı sıra Ladik Gölü doğal yapısı ve sazlıkları ile de birçok kuş türüne ev sahipliği yapar. Ladik gölünde şu ana kadar gözlemlenmiş kuş türleri; Küçük Ak Balıkçıl, Gümüş Martı, Karabaş Martı, Yeşilbaş, Kızıl Sırtlı Örümcek Kuşu, Tepeli Koygar, Kaya Güvercini, Ak Kanatlı Sumru, Yeşil Düdükçün, Sumru, Kara Leylek, Boğmaklı Ardıç Kuşu, Kız Kuşu, Tarla Kuşu, Uzun Bacak, Turna, Gece Balıkçılı, Alabalıkçıl, Küçük Sumru’dur. Göl çevresinde bulunan tesisler lezzetli balıklar yiyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Samsun ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Ladik Gölü’dür.  Siz de otelimizde konakladığınız süre boyunca bu benzersiz doğa güzelliğini kolayca keşfedebilirsiniz.

Ladik Mavi Göl

Şehrin gürültüsünden uzak doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri de Ladik Mavi Göl’dür. Eşsiz manzarası ve muhteşem doğası ile ziyaretçilerine keyifli bir gezi deneyimi sunan Mavi Gölü mutlaka görmelisiniz. Ladik-Erzincan yolu üzerinde bulunan Mavi Göl Tesisleri her mevsim muhteşem bir manzaraya sahiptir. Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte göl manzarasında bir şeyler yiyip içebilir ve gölün çevresinde gezintiye çıkabilirsiniz. Tesis içerisinde çocuklar için oyun alanları bulunur. Bu yüzden çocuklu ailelerin de sıkça tercih ettiği gezi rotalarından biridir. Ladik Mavi Göl otelimize araçla 15 dakikalık bir mesafede yer alır. Dolaysıyla otelimizde konakladığınız süre içerisinde bu olağanüstü doğa güzelliğine kısa sürede erişim sağlayabilirsiniz.

Ambarköy Açık Hava Müzesi

Samsun ve ilçeleri doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokularıyla da ön plana çıkar. Bu tarihi yapılardan biri de Ambarköy Açık Hava Müzesidir. Ambarköy 14 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Ladik kaymakamlığı bölgenin geleneksel tarihini sonraki nesillere aktarmak amacıyla Ambarköy Açık Hava Müzesini inşa etmiştir. Ambarköy Osmanlı dönemi özelliklerini taşıyan mimariye sahip ahşap yapılardır. Dünyada eşi benzeri görülmemiş olan bu müzede 4 ahşap ev, 22 buğday saklama ambarı, 2 sergen, 2 mısır selenderi ve 4 adet su kuyusu bulunur. Bunların yanı sıra 300 yıllık Şeyhüislam Mehmet Efendi Ahşap Camii ziyaretçiler tarafından beğeni topluyor. Ambarköy doğal yaşamı yansıtan tasarımları ile sizi adeta geçmişe götürüyor. Ambarköy içerisinde geçen bir dere ve göl vardır. Ayrıca, seyir kulesi, su değirmeni ahşap çocuk parkı, ahşap ve zincirli köprüler ve külliye yer almaktadır. Köyde günümüzde kullanılmayan ancak geçmiş zamanda yaşayan insanların günlük hayatta kullandıkları birçok alet ve eşyalar sergilenmektedir.

Ambar Müze’sinde, eski zamanlarda kullanılan aletler ve eşyaların yanı sıra etnografik 427 eser tozlu raflarda sergileniyor. Elektrik kullanılmayan dönemlerde gaz lambaları ile aydınlanan, eski radyoların dinlenildiği, tedavülden kalkmış paraların, kurmalı telefonların ve daha birçok eşyanın yer aldığı müze, ziyaretçilerine zaman yolculuğu yapma fırsatı sunuyor. Müze, kağnı arabalarından yayıklara, beşiklerden çeyiz sandıklarına, tahta asker bavullarından testilere, heybelerden örgü makinelerine kadar pek çok eserin yer aldığı dokuz kategori altında sergilenmektedir. İlgi çeken en büyük eserler arasında ise 2 bin 500 yıllık yılan ve dinozor kafası fosilleri ile kabaktan yapılan dünya haritası yer almaktadır.

Akdağ Kayak Merkezi

Akdağ Kayak Merkezi, kış sporu ve kış tatili severlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Karadeniz bölgesinde bulunan ve 2062 metre yükseklikteki Akdağ’ın zirvesinde konumlanan merkez, bölgedeki en önemli kayak merkezlerinden biridir. Otelimize araçla 10 dakika mesafede bulunan merkeze, kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Doğal güzellikleri, yoğun karı ve farklı seviyelerdeki pistleri ile Akdağ Kayak Merkezi, kış aylarında arkadaşlarınız ve ailenizle keyifli ve eğlenceli zamanlar geçirmek için ideal bir seçenektir.

Merkezde toplam altı adet pist bulunmaktadır ve pistlerin uzunluğu 1000 metre ile 3500 metre arasında değişmektedir. Pistler, her seviyede kayak yapacak kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Çocuklara özel olarak tasarlanmış pistler sayesinde çocuklar da kayak yapma keyfini doya doya çıkartabilirler. Akdağ Kayak Merkezi, kar kalitesiyle de adını duyurmuştur. Doğal kar kalitesi, yapay karlama sistemleri kullanılan merkezlere göre daha verimlidir ve bu sayede kayma deneyimi daha kalite yaşarsınız. Tesisler modern ve kullanışlıdır ve pistlerin etrafında restoranlar, kafeteryalar ve diğer tesisler bulunmaktadır. Kayak ekipmanları kiralama hizmetleri de sunulmaktadır. Kış tatili için ideal bir yer olan Akdağ Kayak Merkezi, doğal güzellikleriyle ve modern tesisleriyle her yaşa hitap eden kayak severlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Kayak merkezinde verilen kayak dersleri ile de ziyaretçilere hizmet sunulmaktadır. Samsun’un Lâdik ilçesinde bulunan Akdağ Kayak Merkezi, unutulmaz bir kayak deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir seçenektir.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Samsun’un en meşhur doğal güzelliklerinden olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu gelenleri adeta büyülüyor. 1500 metre uzunluğu ve 324 metre yüksekliğe sahip olan Şahinkaya Kanyonu Kızılırmak üzerindeki en dar ve en uzun geçide sahiptir. Altınkaya Barajı üzerinde yer alan bu kanyon muhteşem doğası ve büyüleyen manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Türkiye’nin en büyük ikinci kanyonu olarak bilinen Şahinkaya Kanyonu Samsun’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Şahinkaya Kanyonu 2015 yılında tabiat parkı ve turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir.

 Şahinkaya Kanyonu’nun ziyareti sırasında, sadece kanyonun kendisini değil, etrafındaki diğer doğal güzellikleri de keşfetme şansına sahipsiniz. Bu bölgede her mevsim, yeşilin her tonunu görebileceğiniz birçok farklı ağaç türü mevcuttur. Ayrıca, tarihi yapısıyla Vezirköprü ilçesi, Hititler döneminden günümüze kadar uzanan bir medeniyetin zengin bir geçmişine sahiptir. Bizim otelimizden sadece bir saat uzaklıkta olan Şahinkaya Kanyonu, tekne turları ile keşfedilebilir ve su üzerinde ilerleyerek kanyonun tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda, doğal güzellikleri ile nefes kesen fotoğraflar çekebilirsiniz.

Borabay Gölü Doğa harikası olan Borabay Gölü otelimize yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede yer alır. 1050 metre yükseklikteki krater gölü olarak bilinen bu doğal güzellik, aslında etrafından gelen yıkıntılarla tıkanan küçük bir akarsu sonucu oluşmuştur. Göz alıcı zümrüt yeşili rengi ile çevrelenen göl, kayın, sarıçam, sedir ve kestane ağaçlarıyla çevrilidir. Güney kıyısı oldukça sarp ve dik olmasına rağmen, doğal set gölü dereden gelen sularla beslenmektedir. Göl, 900 metre uzunluğa ve 300 metre genişliğe sahip olup, 25 metre derinliğindedir. Doğu-batı yönünde uzanan bir vadide konumlanmıştır. Bungalov tipi evler, kafeterya, kamp alanları ve doğa yürüyüş yolları gibi olanaklar, ormanlık alanda bulunan bu güzel gölde günübirlik geziler ve eğlence için idealdir.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı