info@hilasotel.com
Ladik / Samsun

Samsun’un Şifalı Suları ve Kaplıcalar

Karadeniz’in incisi Samsun zengin kaplıcaları ve şifalı suları ile gelenleri hayran bırakıyor. Kaplıcalar insanların dinlenme, eğlenme ve özellikle tedavi amacıyla gittikleri rekreasyon merkezleridir. Kaplıca turizminde önemli bir yere sahip olan Samsun, konaklama alt yapısı, doğal güzellikleri ve ulaşım kolaylıklarıyla en sık tercih edilen kaplıca cennetlerinden biridir.

Şifalı su kaynakları eski dönemlerden günümüze kadar yaygın olarak kullanılmıştır. İlk Çağ uygarlıkların da dahi şifalı sulardan yararlanıldığı bilinir. Romalılar döneminde ise Anadolu kaplıcalarının tedavi amacıyla kullanımı başlar. Özellikle savaşlarda yaralanan askerlerin yaralarını iyileştirmek için kaplıca suyundan yararlanılır. Kaplıca geleneği dünden bugüne kadar gelmiş ve günümüz şartlarını uygun olarak da ilerlemiştir.

Samsun, doğal kaynak suyu bakımından zengin illerden biridir. Samsun’un Bafra, Ayvacık, Çarşamba, Kavak, Havza ve Lâdik ilçelerinde şifalı kaplıca suları bulunur. Bu kaplıcalardan bazıları şunlardır:

 • Hamamayağı Kaplıcası (Ladik)
 • Darboğaz Maden Suyu (Bafra)
 • Pavli İçmeleri (Ayvacık)
 • Havza Kaplıca Suları
 • Çakaldere Maden Suyu (Çarşamba)
 • Yılancık İçmesi (Kavak)
 • Hamamayağı Kaplıcası (Ladik)

Hamamayağı kaplıcası ilçenin en önemli kaplıca turizmi alanıdır. İlçe merkezine yaklaşık 13 km mesafede olan Hamamayağı kaplıcası Dünyanın ünlü kaplıcaları arasında yer alır. Gençlik suyu olarak da bilinen bu kaplıca suyundan faydalanmak için otelimizde rezervasyon yaptırmanız yeterlidir. Hilas otel farkıyla şifalı termal suların keyfini modern ve konforlu şekilde çıkarın.

Hamamayağı kaplıcasının tarihi çok eski dönemlere dayanır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Hamamayağı kaplıca sularından şu şekilde bahsedilir: “Bu Lâdik’e bir buçuk sâ’atba’îdgarb tarafında Hıllaznâm bir karyedir. Bir püste-i âlîüzrevâkı’ olmusbagçeli ve bir câmi’lima’mûr karye-i müselmândır. Altında bir nehr-i sagîrecereyân edip niçeâsiyâb-ı dakîklercereyânetdirir. Ba’dehûKızılırmag’amunsab olur. Zira Ladik’indagları ardında vâki’ olmagıla Lâdik Buhayresinekarısmaz. Bu nehrin kenarında Hıllaz ılıcası vardır. Kiraz mevsiminde cemî’inevâhîlerden Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi Cilt1, Sayı 1,2017, Sayfa 26-31 29 araba araba ve esb ve bigâl ve hımâr-süvârniçe bin âdem gelüp bu germâbdaçimüpcerebden ve barasdanbiemrillahsifâ bulur. Bu ılıcanın ayagınehr-i Hıllaz’emunsab olup Kızılnehrerîzân olur.’’

Tarihi eski zamanlara dayanan bu kaplıcalar Roma ve Bizanslılar tarafından yapılan ve işletilen kaplıcalar arasındadır. Kaplıcanın suyu 37 derece olup vücut ısısına eşittir. Romatizma, nevrite gibi hastalıklara faydası vardır. Bununla birlikte kireçlenme, kaslarda yorgunluk, ameliyat sonrası ağrıları ve sinirsel hastalıklara da olumlu etkileri olduğu bilinir. Hamamayağı kaplıcasının şifalı sularından yararlanmak ve kaplıca çevresinde konaklamak için otelimizi tercih edebilirsiniz.

 • Darboğaz Maden Suyu (Bafra)

Darboğaz maden suyu Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan Darboğaz köyünün Acı su olarak bilinen derenin kenarındaki kayaların arasından çıkan maden suyudur. Darboğaz köyü Bafra’nın en büyük köylerinden biridir. Darboğaz maden suyu ilçe merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta yer alır.

Darboğaz maden suyu doğal kaynak suyudur ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. Samsun’un yerli halkı ve ilçe sakinleri tarafından bilinen Darboğaz maden suyunun böbrek taşı düşürmede olumlu etkisi olduğu söylenir. Bunun yanı sıra cilde iyi gelen bu maden suyu göz ve alerjileri içinde oldukça fayda sağlamaktadır. Eğer Samsun’un Bafra ilçesini ziyaret ederseniz bu doğal maden suyundan yanınıza almayı unutmayın ve Samsun’un şifalı sularından faydalanın.

 • Pavli İçmeleri (Ayvacık)

Samsun’un Ayvacık ilçesinde bulunan Pavli içmelerinin birçok rahatsızlığa faydası vardır. Yaygın olarak bilinen faydası mide yanmasına büyük etki göstermesidir. Bununla birlikte hazımsızlığa, ağız kurumasına, mide bağırsak ve karaciğer tembelliklerine iyi gelir. Pavli içmeleri ilçe halkı ve çevre ilçedeki ziyaretçileri tarafından oldukça tercih edilir.

 • Havza Kaplıca Suları

Havza kaplıcaları Karadeniz Bölgesi’nde bilinen en meşhur kaplıcalardan biridir. Havza ilçesi, bu termal kaplıcaları ile termal turizmde öne çıkan ilçelerden biri olmuştur. Havza kaplıca sularının birçok hastalığa olum etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle romatizma ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

Havza Belediyesi ve Samsun Valiliği tarafından Havza’da bulunan termal su varlığını değerlendirmek üzere Termal Su Yönetim birliği kurulmuştur. Kurulan bu birliğin çalışmaları kapsamında Havza Hamamayağı jeotermal havzası, Bekdiğin Ilıca ve Karameşe Bölgelerinde jeotermal, jeolojik ve jeofizik çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda bölgedeki termal su potansiyeli belirlenmiştir. Dolayısıyla termal turizm açısından yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Havza kaplıcalarının sıcaklığı 49 dereceye kadar çıkmaktadır. Kaplıca suyunun içeriğinde volkanik kaynaklı (Jüvenil) olup, zayıf mineralizasyonlu, sodyum bikarbonatlı, Hipertermal Hipotetik ve Oligometalik bulunur. Bununla birlikte su olduça berrak, kokusuz ve renksizdir. Kireçtaşından oluşan rezervuar kayacına sahiptir. Yüzeyden kırık ve çatlaklar arasından süzülerek derinlere inen su jeoteknik gradyan etkisiyle ısınır. Isınan su kireçtaşlarının içine depolanır.

Havza kaplıca suları birçok hastalığa deva olmaktadır. Cilt rahatsızlıklarına, şeker hastalığına, sindirim bozukluğuna, nefes darlığına, kronik bronşite, kadın hastalıklarına, akciğer rahatsızlıklarına, idrar yolu iltihaplanmalarına, kas ağrılarına ve daha birçok rahatsızlığa karşı olumlu etkileri görülmüştür.

 • Çakaldere Maden Suyu (Çarşamba) ve Yılancık İçmesi (Kavak)

Samsun doğal güzellikleri ile gelenleri büyülerken şifalı suları ile de hastalıklara deva oluyor. Samsun’un nerdeyse her ilçesinde termal sular ya da doğal içme suları bulunur. Samsun’un Çarşamba ve Kavak ilçelerinde bulunan Çakaldere maden suyu ve Yılancık içmesi yerel halk ve çevre illerdeki ziyaretçileri tarafından sıkça adından söz ettiriyor. Özellikle mide rahatsızlıklarına ve yılancık adı verilen hastalığa karşı derman olan bu içmeler çok sayıda hastayı da bölgeye çekiyor. Bölgeyi ziyaret eden kişiler yalnızca bölgenin suyundan değil havasından, doğal güzelliklerinden ve manzarasından da faydalanıyor.

Eğer yolunuz Samsun’a düşerse Samsun’un bu şifa dolu doğal su kaynaklarından mutlaka faydalanın. Otelimizde konakladığınız süre boyunca Hamamayağı kaplıca suyundan faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte Türk hamamında kese ve köpük yaptırabilir, Bali masajı, ultrasonic peeling ve ayak detoksu yaptırarak günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı